Kocaeli'nin Medyası

İşte Ak Parti’de yeni MKYK

Ak Parti’de yeni MKYK belli oldu.

İşte Ak Parti’de yeni MKYK
22 Mayıs 2017 - 11:56 'de eklendi ve 1844 kez görüntülendi.

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun (MKYK) yüzde 40’ı yenilendi; 19 isim değişti, 31 isim yerini korudu. 9 kadının girdiği MKYK listesinde, 25 yaş altı gençler de ilk kez yer aldı.

AK Parti’nin 3’üncü Olağanüstü Büyük Kongresi’nde genel başkanlık görevine tekrar seçilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) listesi yapacağı merakla bekleniyordu. Bu liste aynı zamanda yeni dönemin nasıl olacağına ilişkin de mesajlar içermesi açısından son derece önemliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50 kişiden oluşan MKYK’da 19 ismi değiştirdi. Bu da kurul üyelerinin yaklaşık yüzde 40’lık bölümünün değiştiği anlamına geliyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu MKYK listesinde yer almadı. Genel Başkan yardımcılarından Yasin Aktay, Şaban Dişli ve Nükhet Hotar da listede yer bulamayan isimler arasında yer aldılar. Tüzükte yeni döneme ilişkin yapılan değişikliğin ilk uygulaması da hayata geçirildi. İlk kez bir Başbakan (Binali Yıldırım) MKYK üyesi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce de partide daha fazla gencin yer almasını sağlayacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Erdoğan verdiği sözü tuttu ve MKYK’ya giren yeni isimleri büyük oranda gençler arasından tercih etti. Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Rümeysa Kadak ile İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi Yasemin Atasever ise 25 yaş ve altı isimlerdi. Yeni MKYK listesinde 9 kadın yer aldı. Bu da MKYK’nın yüzde 18’inin kadınlardan oluştuğu anlamına geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ MKYK’daki yerlerini korudular. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise bakanlar arasından MKYK’ya giren yeni isim oldu. Eski bakanlardan Efkan Ala ile Mahir Ünal da MKYK’da yer aldı. Erdoğan’ın listeyi hazırlarken gençler ve kadınların yanısıra bölgesel dengeleri de dikkate aldığı görüldü.

Erdoğan, yeni MKYK listesinde Nurettin Canikli, Bekir Bozdağ, Hayati Yazıcı, Mustafa Ataş, Mehdi Eker, Cevdet Yılmaz, Burhan Kuzu başta olmak üzere AK Parti’nin kuruluşundan bu yana çeşitli kademelerde kendisiyle birlikte çalışan, “partinin abileri ve hafızası” olarak nitelendirilebilecek isimleri listede tuttu. Erdoğan, bu isimleri tutarken partiye gençlik aşısı da yaptı. Abdülhamit Gül, Mehmet Muş, Fatih Şahin gibi genç isimler MKYK’daki yerlerini korudu. Bunun yanısıra Rümeysa Kadak, Zelkif Kazdal, Sinan Göktaş gibi yeni isimlerle gençlere takviye yapıldı. Erdoğan’ın listesi özetle “geçmişi geleceğe bağlayan liste” olarak yorumlandı. Kulislerde, “Partinin geçmişten geleceğe değerlerini koruyarak yoluna devam edeceği mesajı verildi.

İŞTE YENİ MKYK

BİNALİ YILDIRIM
ABDÜLHAMİT GÜL
AHMET SORGUN
ALİ AYDINLIOĞLU
ASUMAN ERDOĞAN
BEKİR BOZDAĞ
BERAT ALBAYRAK
BÜLENT KARAKUŞ
BURHAN KUZU
CAHİT ÖZKAN
CEVDET YILMAZ
ÇİĞDEM KARAASLAN
EFKAN ALA
EROL KAYA
ETHEM SANCAK
FATİH ŞAHİN
FEVZİ ŞANVERDİ
HACI AHMET ÖZDEMİR
HAMZA DAĞ
HARUN KARACAN
HATİCE KÜBRA ÖZTÜRK
HAYATİ YAZICI
İBRAHİM HALİL YILDIZ
İSA SİNA GÖKTAŞ
İSMAİL EMRAH KARAYEL
JÜLİDE SARIEROĞLU
MAHİR ÜNAL
MARKAR ASAYAN
MEHMET EMİN YILMAZ
MEHMET MEHDİ EKER
MEHMET MUŞ
MURAT BAYBATUR
MUSTAFA ATAŞ
MUSTAFA KÖSE
MUSTAFA SAVAŞ
MUSTAFA ŞENTOP
MUSTAFA YEL
NURETTİN CANİKLİ
ÖZNUR ÇALIK
REVZA KAVAKÇI KAN
RECEP UNCUOĞLU
RUMEYSA KADAK
SÜLEYMAN SOYLU
TAMER DAĞLI
VEDAT DEMİRÖZ
YASEMİN ATASEVER
ZEKİ AYGÜN
ZELKİF KAZDAL
ZEYİT ASLAN
ZEYNEP ALKIŞ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER